Hair & Barber Stage

Providing free hairdressing and barbering demonstrations throughout the two-day event, the Hair & Barber Stage will cover a range of demos from styling and shaving/cutting to colouring and applying hair extensions.

Whether you're looking to learn new techniques, want to hear more about industry trends and forecasts, or are looking for advice and inspiration for your business, the Hair & Barber Stage, sponsored by Medusa Training, will have sessions for you!

All demos are FREE for show visitors, and there's no need to book in advance.

Timetable

Subject to change 

Many more to be announced

Check back soon to see our updated list.
SHABA Best Barber Shop Winner
SHABA Best Barber Shop Winner
Hard Grind Team
Sunday 12th June 10:30
Wonderland
Wonderland
Wonderland Hair Artistic Team also known as W.H.A.T comprises four members all highly acoladed in their own right. From fashion weeks to Victoria's Secrets we have worked on some of the biggest shows and this drives and influences our creative work. We believe hair should be a vehicle for self expression. raw, edgy, contradicting but always beautiful.
Sunday 12th June 13.30
SHABA Best Wedding Hair Winners
SHABA Best Wedding Hair Winners
Helen Livingstone of Helen Livingstone Hair &
Lisa Ivone of Lisa Ivone Bridal Couture

Monday 13th June 10:30
MTA Barbering
MTA Barbering
Cameron Hill
Michael Costello
Omar Ali
Shaun Anderson
Natalie Finnie
Blayre Turnbull
Monday 13th June 13:30
Sam Wall Award & SHABA Afro Caribbean Hair Winner
Sam Wall Award & SHABA Afro Caribbean Hair Winner
Ex the Barber, Martin Desta from Ex Studio & Grant Carr XIX
Sunday 12th June 11:15
Wella Sebastian Cult Team
Wella Sebastian Cult Team
Sebastian Cult Team is a team of 5 talented individuals, who have been carefully selected after a rigorous auditioning process in order to engage in an educational mentoring program represent Sebastian Professional/ Wella UK at shows and events throughout the UKI. Together they will be showcasing the latest product innovation from Sebastian Professional as they bring to life the current trends in hair.
Sunday 12th June 14:15
SHABA best apprentice winners
SHABA best apprentice winners
SEVEN SINS
Monday 13th June 11:15
Basement 20, Alan Rutherford & TJ Tedford
Basement 20, Alan Rutherford & TJ Tedford
Monday 13th June 14:15
Best Female Stylist SHABA Winner
Best Female Stylist SHABA Winner
Claire Louise Naismith - Blow & Katrina Sloan - Medusa
Sunday 12th June 12:00
Urban Hair
Urban Hair
Sunday 12th June 15:45
SHABA Best Blowdry Winner
SHABA Best Blowdry Winner
Nadine Farquhar of Farquhar Hair & Elli Lorimer of Rebel Hedz
Monday 13th June 12:00
Lovett's Barber Team
Lovett's Barber Team
Monday 13th June 15:00
Sam Massey Art Team
Sam Massey Art Team
Sunday 12th June 12:45
Barber Collective
Barber Collective
Liam Thompson, Emily Cunningham, Husso & Jeffrey Batistau
Sunday 12th June 16:30
MTA Salons
MTA Salons
Louise Anderson
Katie Shirkie
Marlene Lamont
Christina Thompson
Monday 13th June 12:45